=
Skontaktuj się z nami: tel. 606 305 263
Systemy monitoringu wizyjnego - Częstochowa Usługi elektryczne i teletechniczne - Częstochowa

Systemy monitoringu wizyjnego - Częstochowa

Systemy monitoringu CCTV - Telewizja Przemysłowa

Zapraszamy do przejrzenia poniższych opisów, które ułatwią Państwu odkrycie zalet systemów monitoringu i dostosowanie ich do swoich potrzeb.

Podstawowym zadaniem systemu zbudowanego z kamer, rejestratora cyfrowego DVR oraz monitora jest podgląd oraz nagrywanie obrazu w wyznaczonej przez nas strefie. System taki określany jest na wiele sposobów: system monitoringu, system telewizji dozorowej, system telewizji przemysłowej lub z języka angielskiego CCTV (Closed Circuit Television) czyli telewizja zamkniętego obiegu. Pomimo różnego nazewnictwa niezmiennym pozostaje fakt, iż jest to najchętniej stosowany elektroniczny system zabezpieczenia mienia w ostatnich latach. Dział urządzeń CCTV pozostaje najbardziej dynamicznie rozwijającą się branżą zabezpieczeń, a co za tym idzie ceny tych urządzeń stają się dostępne dla wszystkich zainteresowanych ich zakupem.

rejestrator cyfrowy DVR Częstochowa

Rejestratory cyfrowe to wyjątkowo niezawodne i stabilne urządzenia wykorzystywane w profesjonalnych systemach telewizji przemysłowej. Rejestratory cyfrowe to urządzenia do których podłączane są kamery przemysłowe. Podstawową funkcją i zarazem najważniejszą tego typu urządzeń jest wysokiej jakości rejestracja obrazów z kamer cyfrowych. Ponadto, rejestratory cyfrowe odpowiedzialne są także za wyświetlanie obrazu z kamer na monitorach CCTV. W zależności od modelu rejestratora dostępne są różne funkcje. Najbardziej funkcjonalne są rejestratory typu TRIPLEX, umożliwiają one jednocześnie odtwarzanie, rejestrację i podgląd obrazu z kamer przemysłowych wchodzących w skład systemu telewizji przemysłowej. Rejestratory cyfrowe charakteryzują się wysoką stabilnością, która ma ogromny wpływ na cały system monitoringu. Wszystkie rejestratory cyfrowe są osobnymi urządzeniami nie podatnymi na zawieszenia systemu, niefachową obsługę, czy oczywiste problemy wynikające z używania jednego komputera do monitoringu.

System monitoringu przy swojej skuteczności jest rozwiązaniem stosunkowo prostym w montażu, a intuicyjna obsługa pozwala na zarządzanie systemu każdemu, który ma z nim kontakt.
System monitoringu CCTV dzięki swojej elastyczności może być stosowany we wszystkich obiektach wymagających zabezpieczenia, a jego funkcjonalność zdaje egzamin nawet w specyficznych warunkach.

DOBÓR REJESTRATORA CYFROWEGO

Nie należy ukrywać, że najczęściej dobór rejestratora odbywa się tylko z uwzględnieniem ilości kamer i ceny. To ostatnie kryterium - finansowe, jest ważne, ale nie powinno być podstawą do wyboru urządzenia z szerokiej gamy oferowanych rejestratorów cyfrowych.

Decydując się na zakup rejestratora cyfrowego, najpierw rzeczywiście powinniśmy uwzględnić ilość kamer w konstruowanym systemie CCTV, ale pamiętać koniecznie trzeba o możliwościach rozbudowy. Często inwestor ogranicza się do 4 kamer, aby zastosować tańszy rejestrator - ale życie zmusza go do zainstalowania kolejnych i w konsekwencji musi zakupić nowy, większy DVR, zostając z 4-kanałowym, teraz już całkowicie zbędnym.

W dużych systemach spotykamy często inny dylemat: czy do 16 kamer kupić jeden DVR 16-kanałowy, czy dwa 8-kanałowe? Oczywiście dwa będą droższe, ale o ile zapewnią lepsze warunki rejestracji, czyli lepszą jakość zapisanych obrazów - taka inwestycja może być bardziej opłacalna

Dlatego przed zakupem należy koniecznie rozważyć odpowiedź na wiele pytań z zakresu dostępnych funkcji, aby nie popełnić błędu:

1. Jaka prędkość nagrania jest dla nas wystarczająca? Jeżeli mamy zamiar zarejestrowany materiał używać wyłącznie w celu możliwości zobaczenia później "co tam się działo?" - wystarczy nam zapis z prędkością do około 1 kl/s. Ale gdy jesteśmy zainteresowani czy kasjer dokładnie nalicza wartość zakupionych towarów - musimy dysponować zapisem z prędkością około 3 kl/s. A gdy interesuje nas sam moment płacenia w kasie - powinniśmy zapewnić prędkość minimum 6 kl/s.

2. Jaka powinna być rozdzielczość? Jeżeli na monitorze mamy ustawiony podział na 4 kamery i chcemy dowiedzieć się o której godzinie przyjechał kurier po paczkę - wystarczy nam nawet 180x139 pikseli, ale aby zidentyfikować tego kuriera - trzeba rejestrator przełączyć na tryb jednokamerowy i obraz powinien mieć co najmniej 720x576 pikseli.

Podobnie musimy odpowiedzieć na inne pytania:

3. Jaka jakość nagrania nas interesuje?

4. Jaki powinien być standard kompresji - czy lepiej zainstalować więcej dysków, czy stracić na jakości obrazu?

5. Jaki powinien być czas rejestracji bez nadpisywania, czyli na ile czasu zapisu musi wystarczyć pojemność dysków twardych?

6. Czy będziemy tworzyli zapisy archiwizacyjne i na jakim nośniku?

7. Czy będziemy korzystali z dostępu przez sieć LAN? A przez Internet?

8. Ile osób jednocześnie będzie mogło mieć dostęp do zapisu przez Internet? Jaki rodzaj transmisji jest potrzebny (obraz podzielony czy obraz z każdej kamery w oddzielnym strumieniu)?

9. Czy będziemy zdalnie sterować rejestratorem przez sieć?

10. Czy będziemy korzystać z detekcji ruchu?

11. Czy będziemy korzystać z wejść i wyjść alarmowych?

12. Czy będziemy korzystać z funkcji ukrywania obrazu z niektórych kamer?

13. Czy będziemy korzystać z pre- i post-alarmu?

14. Czy będziemy obsługiwać zdalnie, z poziomu rejestratora, kamery szybkoobrotowe?

15. Czy potrzebujemy znak wodny na zapisanym materiale?

16. Czy mamy jakieś inne, specjalne wymagania?

Dopiero po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania możemy zacząć zastanawiać się, który z oferowanych rejestratorów spełnia w całości lub znacznej części nasze wymagania.