=
Skontaktuj się z nami: tel. 606 305 263
System alarmowy przewodowy i bezprzewodowy - Częstochowa Usługi elektryczne i teletechniczne - Częstochowa

System alarmowy przewodowy i bezprzewodowy - Częstochowa

Bezprzewodowo czy przewodowo? Jaki system alarmowy wybrać?

Współczesne systemy alarmowe budowane są w oparciu o infrastrukturę przewodową, ale istnieją również rozbudowane, funkcjonalne systemy w których praktycznie nie ma przewodów. Czasami, ze względu na brak możliwości położenia przewodów (np. wykończony dom) jesteśmy zmuszeni do wykonania instalacji bezprzewodowej. Ile zatem kosztują takie systemy ? Czy jest to opłacalne i skuteczne ? Artykuł przybliży ten temat.
Chcąc lub nie.. nadeszły czasy kiedy w system alarmowy zabezpieczyć się po prostu Trzeba. Dlaczego ? Po prostu.. system alarmowy to nie tylko "syrena" i agencja ochrony. To również nowy rozdział w automatyzacji budynku. Mam tutaj na myśli możliwość sterowania oświetleniem (w domu, ogrodzie), możliwość sterowania automatyką bramową i garażową, sterowanie roletami, ogrzewaniem itp. Można tak pisać i pisać.. ale nie o tym ma traktować ten artykuł.
Do rzeczy: ile kosztuje system bezprzewodowy ? Tyle samo (lub podobnie) co przewodowy. No właśnie.. teraz należy zadać pytanie kto to montuje. Jeśli montuje to firma instalatorska, to sama "robocizna" systemu bezprzewodowego jest tańsza (mniej roboty). Montaż systemu przewodowego, ze względu na konieczność położenia przewodów, jest droższy (więcej roboty). Finalnie takie instalacje zostają bardzo podobnie wycenione. W takim razie co lepiej ? Jeśli nie chcemy aby instalator nam kuł w ścianach, wiercił, hałasował, bałaganił, kładł korytka.. to należy wybrać system bezprzewodowy. Takie sytuacje mają miejsce szczególnie wtedy, gdy obiekt (dom, placówka bankowa, elegancki sklep) są już na etapie wykończenia i ewentualne "korytko" psuło by nastrój wnętrza.
Muszę się do czegoś przyznać. Od początku pisania tej notki, cały czas dążyłem do tego, aby to właśnie system bezprzewodowy stał się przednim tematem. Poniżej znajdą się informacje jak dobierać taki system, jakie mamy warianty itp. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zaczynajmy!

Centrala alarmowa CB32

Systemy bezprzewodowe które znajdują się w naszej ofercie to produkty dwóch krajowych firm: Satel i Elmes. Obie firmy posiadają całe zaplecze technologiczne w naszym kraju (to nie chińskie wynalazki !). Systemy bezprzewodowe firmy Elmes to głównie centrala alarmowa CB32 i współpracujące z nią czujniki np. PTX50. Jak to jest zbudowane ? Otóż Elmes ciekawie to rozwiązał, ponieważ centrala CB32 jest jednocześnie manipulatorem i odbiornikiem bezprzewodowym. Wystarczy podłączyć tylko zasilanie do centrali i powiesić czujki na obiekcie. Jest to bardzo ułatwione, ponieważ taki system może zamontować osoba która czuje się w tej dziedzinie tzw. laikiem. Instrukcja, opis montażu jest w naszym języku (w końcu polski produkt). To jest na prawdę proste.


Czujnik ruchu PTX50

Oprócz wspomnianych czujników ruchu, na życzenie można zamówić również czujniki dymu (warto je zakupić), czujniki otwarcia okna i drzwi. System może powiadamiać o alarmie za pomocą wiadomości tekstowych SMS oraz sygnałem dzwonienia CLIP. Samo załączanie/wyłączanie czuwania systemu odbywa się z klawiatury, lecz może być również użyty do tego pilot. Jak nazwa centrali podpowiada, do systemu można przypisać max. 32 urządzenia bezprzewodowe. Uff.. bym zapomniał. Jeśli na obiekcie są zwierzęta (a to znak, że czujnik musi być na to odporny), to po założeniu specjalnej soczewki czujka może pracować w pomieszczeniach ze zwierzętami.
Dla kogo taki system ? Przede wszystkim dla osób, które chcą samodzielnie i niskim kosztem (naprawdę niskim) zbudować prosty alarm. Na dole strony przykładowe zestawy oparte na centralach CB32.

Przejdźmy dalej. Pisałem wcześniej o automatyzacji budynku i o wielkich możliwościach systemów SSWiN (alarmówka). W opisie CB32 o tym nie wspominałem, ponieważ tam nie ma tak wiele możliwości jak w systemie firmy Satel. Chodzi o system alarmowy wypuszczony przez firmę Satel, konkretnie system o kryptonimie ABAX. Co to jest ten ABAX ? Jest to system o standardzie TECHOM S, czyli najwyższa klasa zabezpieczeń. Jeśli klient chce mieć pewność, że jego system jest odporny na zakłócenia, niezawodny i sąsiad nie będzie miał lepszego (co najwyżej taki sam z większą ilością czujek), chce mieć możliwość sterowania bramami, światłem a także możliwość obsługi systemu poprzez telefon lub internet - to właśnie jest ten system !


ABAX - Kontroler bezprzewodowy ACU-100
Co się składa na ten system ? W przypadku tzw. Abax-a (konkretnie kontroler ACU-100) należy podłączyć go do centrali alarmowej (najlepiej Integra lub Versa - wersja centrali w zależności od ilości czujników) za pomocą 2 przewodów + zasilanie. Do centrali należy podłączyć również manipulator (klawiaturę) UWAGA ! - przewodowo. Jest to w zasadzie jedyny element w systemie do którego trzeba pociągnąć przewód. Sam kontroler bezprzewodowy również musi być podłączony przewodem do centrali, ale taki kontroler może być zamontowany obok samej obudowy centrali. Teraz najlepsze. Właśnie na centrali Integra możemy robić co tylko dusza zapragnie. Wyobraźmy sobie następujący scenariusz: godz. 6:00 - rolety podnoszą się do góry, system alarmowy w garażu "rozbraja się", w między czasie gaśnie oświetlenie ogrodowe i otwiera się brama wjazdowa na posesję. To wszystko z możliwością sterowania zdalnie przez telefon lub komputer podłączony do sieci Internet. To tylko przykładowe możliwości jakie oferują nam nowoczesne centrale alarmowe Satel. Można znacznie więcej. Ogólnie rzecz biorąc, system bezprzewodowy firmy Satel, to system przewodowy do którego podłączony jest specjalny moduł ACU-100, który czyni z tego systemu rozwiązanie bezprzewodowe. Od tego momentu do systemu można programować czujniki bezprzewodowe. Taka procedura otrzymania wersji bezprzewodowej świadczy o elastyczności proponowanego systemu Satel ABAX. W tym systemie mamy szeroką gamę czujników do wyboru (czujniki dymu, gazu, ruchu, otwarcia, zalania wodą, stłuczeniowe, udarowe, przemieszczenia itp.).


ABAX - Czujnik ruchu APD-100

Należy zdawać sobie sprawę, że system ABAX w profesjonalnym jego wydaniu jest dla ludzi którzy lubią wyzwania. Mam na myśli etap programowania. Jest to oczywiście prosta sprawa, chociaż dla osób "zielonych" pomoc z zewnątrz w postaci osoby lub firmy która robi to na co dzień - może okazać się niezbędna.
Dla kogo ten system ? Dla wymagających i chcących mieć pewność niezawodności. Jest oczywiście droższy, ale o niebo (lub więcej niż niebo) lepszy od systemu CB32 firmy Elmes. Wydaje mi się, że nawet nie ma tutaj co porównywać systemów. ABAX to zupełnie inny, dobrze przemyślany świat zabezpieczeń.


ABAX - Pilot do obsługi systemu

Nie sposób opisać w kilku zdaniach zalet obu systemów. Wszystko zależy od potrzeb Klienta. Jeśli ma być 4 czujniki + powiadomienie GSM to centrala CB32 w zupełności wystarcza. Jeśli klientowi zapragnie się w przyszłości sterowanie automatyką domową, to warto wziąć pod uwagę system firmy Satel oparty na centrali Integra (bo to właściwie centrala pozwala na realizację wszystkich ciekawych funkcji) a po dołożeniu kontrolera ABAX rozbudować taki system o kolejne czujniki bezprzewodowe. Na dole strony przykładowe urządzenia Satel ABAX.
Na koniec artykułu przedstawiam ogólne porównanie systemów:

SATEL ABAX

* Techom "S"
* elastyczny, rozbudowany system
* funkcje automatyki/sterowania budynku
* możliwość sterowania za pomocą telefonu/internetu
* złożoność systemu
* wyższa cena (kosztem możliwości systemu)

ELMES CB32

* bardzo niska cena
* prosta konfiguracja
* łatwość obsługi systemu
* różne typy czujników
* mała funkcjonalność (tylko alarm)
* brak obsługi z telefonu/internetu
AlarmyBezprzewodoweSystemy przewodoweInstalacje domoweCzęstochowa